Domekis.lt
Laikrodžio sukimas: nauda ir nenauda žmogui
Laikrodžio sukimas: nauda ir nenauda žmoguiLaikrodžio sukimas: nauda ir nenauda žmogui/ Shutterstock nuotr.

Laikrodžio sukimas į žiemos laiką: nauda ir nenauda žmogui

Kiekvieną rudenį Lietuvoje ir daugelyje kitų šalių laikrodžiai persukami valanda atgal, grįžtant prie vadinamojo žiemos laiko. Šis pakeitimas, nors ir vykdomas kasmet, vis dar kelia diskusijas apie jo naudą bei poveikį žmonėms.

Nauda žmogui

  1. Daugiau šviesos rytais. Persukus laikrodžius atgal, rytais švinta anksčiau. Tai padeda daugeliui lengviau pabusti bei aktyviai pradėti dieną, ypač tiems, kurie keliasi anksti ir eina į darbą ar mokyklą.

  2. Geresnė savijauta. Tyrimai rodo, kad natūrali šviesa rytais teigiamai veikia žmogaus nuotaiką, energijos lygį bei biologinius ritmus, todėl gali padėti išvengti sezoninio nuotaikos sutrikimo, dažnai vadinamo „žiemos depresija“.

Nenauda žmogui

  1. Miego ritmo sutrikimai. Laikrodžių persukimas, nors ir atrodo nesudėtingas, gali išbalansuoti žmogaus miego ritmą. Organizmui reikia laiko prisitaikyti prie pokyčių, o tai gali sukelti nuovargį ir sumažinti darbingumą.

  2. Poveikis sveikatai. Kai kuriems žmonėms laiko pokytis gali sukelti streso, padidinti kraujo spaudimą ar netgi prisidėti prie širdies ligų rizikos. Net ir nedidelis miego ritmo sutrikimas gali turėti neigiamų pasekmių sveikata.

     

Kaip lengviau adaptuotis prie laikrodžio sukimo?

Pereinant į žiemos laiką, žmonėms gali kilti sunkumų dėl pasikeitusio dienos ritmo. Tačiau yra keletas būdų, kaip palengvinti šį perėjimą:

  1. Laipsniškas laiko keitimas: Kelios dienos prieš laikrodžio sukimo dieną galite pradėti anksčiau keltis ir eiti miegoti. Tai leis organizmui lengviau prisitaikyti prie naujo ritmo.

  2. Daugiau dienos šviesos: Praleiskite kuo daugiau laiko dienos šviesoje, ypač ryte. Tai padės sureguliuoti biologinį laikrodį ir pagerins nuotaiką.

  3. Sveikas miegas: Laikykitės miego higienos taisyklių – venkite kofeino ir elektroninių prietaisų prieš miegą, eikite miegoti tuo pačiu metu. Tai padės greičiau adaptuotis prie naujo laiko.

  4. Fizinė veikla: Reguliari mankšta ir fizinis aktyvumas dienos metu padeda palaikyti gerą miego kokybę ir lengviau pereiti prie naujo laiko.

  5. Lengvas maistas vakare: Venkite sunkaus maisto prieš miegą, nes tai gali trikdyti jūsų miegą ir apsunkinti organizmo prisitaikymą.

Laipsniškas prisitaikymas prie laikrodžio sukimo gali sumažinti nuovargį, pagerinti miego kokybę ir sumažinti kasdienį stresą, susijusį su laiko pokyčiais.

 
Laikrodžio sukimas į žiemos laiką Lietuvoje 2024 metais

2024 metais Lietuvoje laikrodžiai į žiemos laiką bus persukami spalio 27 dieną, sekmadienį, 4 valandą ryto. Tuomet laikrodžiai bus atsukti viena valanda atgal, ir oficialiai pradėsime žiemos laikotarpį. Ši data yra svarbi, nes nuo jos rytais galėsime džiaugtis ankstesne šviesa, tačiau vakarai taps tamsesni.

Nors laikrodžio sukimas į žiemos laiką turi tam tikrų privalumų, pavyzdžiui, daugiau šviesos rytais, jo nenauda – sutrikęs miego ritmas ir neigiamas poveikis sveikatai – verčia daugelį žmonių kelti klausimą, ar šis pokytis iš tikrųjų yra naudingas. Vis daugiau šalių svarsto atsisakyti šios praktikos, siekdamos geriau užtikrinti žmonių gerovę.

Komentarai (0)
Vardas:
Komentuoti